Aryanic
صفحه اصلي > اخبار 

اخبار > برگزاری سومین جلسه گردهمایی روسای مراکز آموزش جامع علمی – کاربردی استان آذربایجان شرقی

 


  چاپ        ارسال به دوست

سومین جلسه گردهمایی روسای مراکز آموزش جامع علمی – کاربردی استان آذربایجان شرقی

برگزاری سومین جلسه گردهمایی روسای مراکز آموزش جامع علمی – کاربردی استان آذربایجان شرقی

سومین جلسه گردهمایی روسای مراکز آموزش جامع علمی کاربردی استان آذربایجان­ شرقی با حضور آقای دکتر شبستری، سرپرست استانداری آذربایجان شرقی؛ آقای دکتر قالیچی رئیس واحد استانی آذربایجان شرقی؛ روسای مراکز آموزشی استان و همکاران واحد استانی در محل سالن جلسات "شهید محسن حججی" واحد استانی آذربایجان ­شرقی برگزار گردید.

این جلسه به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید با اهداف تشریح و تبیین برنامه ­های مربوط به آغاز سال­ تحصیلی جدید، ایام ماه محرم و صفر و برنامه های گرامیداشت هفته دفاع مقدس روز چهارشنبه مورخ 29/06/96 برگزار شد.

دکتر قالیچی، رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان آذربایجان شرقی، در ابتدای جلسه ضمن عرض خیر مقدم به میهمانان گرامی به ویژه دکتر شبستری، به تشریح فعالیت های اقدام شده در طول یکسال گذشته پرداخت.

وی بیان کرد: کیفی سازی یکی از ملاک های اصلی واحد استانی در طول یکسال گذشته، همزمان با آغاز حکم سرپرستی بنده در این دانشگاه، بوده است به طوری که بیشتر اقدامات انجام شده واحد استانی در این مقوله بوده و در این راستا تیم نظارتی واحد استانی طی بازدیدهای مستمر به ارزیابی کیفی مراکز آموزشی پرداخته اند.

قالیچی در ادامه به برخی از فعالیت­های انجام شده در واحد استانی پرداخته و افزود: فعالیت­های چشمگیری در حوزه فرهنگی، پژوهشی، ورزشی، تعامل با ارگان ها، صدا و سیما، مطبوعات و... در طول یکسال گذشته انجام شده است؛ که برخی از این فعالیت ها عبارتند از: فعال­سازی حوزه همکاری­های بین­المللی، بازدید مستمر از مراکز آموزشی، توسعه آموزش های کوتاه مدت از طریق انعقاد تفاهم نامه همکاری با دانشگاه صنعتی سهند و اداره کل آموزش و پرورش استان، برگزاری جلسات هم اندیشی مدرسان، برگزاری جلسات فرهنگی و قرآنی متعدد، برگزاری نمایشگاه های پژوهشی و فناوری و...

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان آذربایجان شرقی در ادامه گفت: این دانشگاه با استفاده از پتانسیل های مراکز آموزشی، آمادگی خود را جهت برگزاری دوره های تخصصی و آموزش خدمت کارکنان سازمان ها اعلام می نماید و این توانایی را دارد که جهت افزایش توان مهارتی و کارآیی کارکنان بخش های دولتی و غیر دولتی اقدام به تدوین دوره های مورد نیاز آن ها نماید.

        در ادامه جلسه؛ دکتر شبستری، سرپرست محترم استانداری و معاون امنیتی و سیاسی استاندار آذربایجان شرقی، با عرض تسلیت فرارسیدن ماه محرم و ضمن تبریک آغاز سال تحصیلی جدید، بیان کرد: مقوله آموزش مهارت محور یکی از نیازهای اصلی جامعه می باشد و خانواده ها با این امید و با همه تلاش و وجود مشکلات، فرزندان خود را به دانشگاه می فرستند تا ضمن کسب مدرک مهارت لازم برای تامین آینده شغلی خود داشته باشند، اما متاسفانه در حال حاضر در قسمت تخصص محوری و مهارت کمبودهایی داریم و دانش آموختگان دانشگاهی عدم کاربردی کردن آموخته های دانشگاهی خود را دارند و این امر در بسیاری از رشته های فنی مشهود است.

وی با اشاره به معضل گسترش کمی دانشگا ها افزود: متاسفانه در دولت قبلی، اقدام به گسترش بی اندازه دانشگاه ها در تمام سطوح حتی تحصیلات تکمیلی اقدام کردند که منجر به یکی از آفت های مدرک گرایی شد. اما در حال حاضر باید به کیفیت آموزش توجه ویژه کرد و نقش دانشگاه جامع علمی کاربردی به عنوان متولی مهارت در این امر مشهود است؛ چرا که باید مراکز آموزش علمی کاربردی با نیازسنجی رشته های مورد نیاز استان، اقدام به پرورش نیروهای آچار به دست و متخصص نیاز جامعه نماید و با این عمل دغدغه شغلی و آینده شغلی دانشجویان را برطرف نمایند.

شبستری در ادامه به برخی از مشکلات استخدام توسط دولت اشاره کرده و گفت: متاسفانه در دولت قبلی بدون رویه و ملاحظه تمام جوانب، اقدام به استخدام و جذب نیروهایی شد که در حال حاضر باعث به وجود آمدن معضلاتی شده است؛ وی هم چنین اشاره ای به مشکلات تامین بودجه در استخدام توسط دولت کرده و گفت مشکل تامین بودجه دولت حتی گریبان­گیربخش بازنشستگان نیز شده است به همین جهت همیشه نباید وابسته نفت باشیم و باید با تولید و اشتغال و کارآفرینی و گسترش صادرات از اعتبار بودجه نفتی بی نیاز باشیم.

سرپرست استانداری آذربایجان شرقی هم چنین بیان کرد: دانشجویان و دانش آموختگان باید به فکر نوآوری و عملی کردن ایده های خود باشند و لازمه تحقق این امر، تاسیس پارک های علم و فناوری خصوصی می باشد تا نوآوران و مبتکران، ایده های خود را با استفاده از امکانات این پارک ها به منصه ظهور برسانند.

شبستری با اشاره به سند تدبیر و توسعه گفت: لازم است دانشگاه جامع علمی کاربردی بر اساس این سند اقدام به فعالیت کرده و فعالیت های خود را مطابق این سند برنامه ریزی نماید.

در ادامه مراسم مسئولان واحد استانی آقایان دکتر یوزباشی، معاون آموزشی و پژوهشی؛ مهندس قلیزاده، مسئول فرهنگی، مهندس نوبری، مسئول امور مدرسان؛ مهندس صادقزاده، مسئول نظارت و ارزیابی و تقیزاده، مسئول حراست به ارائه مطالب خود پرداختند.

در انتهای جلسه نیز پس از ارائه پیشنهادها و سخنان تعدادی از روسای مراکز آموزشی، از مراکز آموزشی برتر فرهنگی با حضور آقای دکتر شبستری تقدیر به عمل آمد.

هم چنین در حاشیه این جلسه سالن ورزشی و سالن غذاخوری واحد استانی با حضور روسای مراکز آموزشی افتتاح شد.

 

 ١٩:٠١ - چهارشنبه ٢٩ شهريور ١٣٩٦    /    عدد : ٢٨٠٨٤    /    تعداد نمایش : ٩٦