Aryanic
صفحه اصلي > اخبار 

اخبار > برگزاری مراسم انعقاد تفاهم نامه همکاری دانشگاه جامع علمی کاربردی استان آذربایجان شرقی و دانشگاه صنعتی سهند

 


  چاپ        ارسال به دوست

انعقاد تفاهم نامه همکاری دانشگاه جامع علمی کاربردی استان آذربایجان شرقی و دانشگاه صنعتی سهند

برگزاری مراسم انعقاد تفاهم نامه همکاری دانشگاه جامع علمی کاربردی استان آذربایجان شرقی و دانشگاه صنعتی سهند

     مراسم انعقاد تفاهم­نامه همکاری دانشگاه جامع علمی کاربردی استان آذربایجان­ شرقی و دانشگاه صنعتی سهند صبح روز سه شنبه مورخ96/06/21 در سالن جلسات دانشگاه جامع علمی کاربردی آذربایجان­­ شرقی برگزار گردید.

         این تفاهم­ نامه در راستای اجرای فرامین مقام معظم رهبری مبنی بر تحقق شعار سال1396 "اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال" و سیاست­های دولت تدبیر و امید، در خصوص توجه ویژه به اشتغال و کارآفرینی؛ با حضور آقای مهندس نواداد، معاون محترم امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار؛ آقای دکتر قالیچی، رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان آذربایجان­شرقی؛ آقای دکتر آذری خسروشاهی، رئیس دانشگاه صنعتی سهند، آقای دکتر پاشایی، مدیر کل محترم اداره آموزش و پرورش استان آذربایجان­شرقی، آقای دکتر حسینی، مدیر کل محترم اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی؛ تعدادی از روسای دانشگاه­های استان و با حضور اصحاب رسانه و خبرنگاران استان آذربایجان­شرقی برگزار شد.

دکتر فرزان قالیچی در ابتدای این مراسم، ضمن خوش­آمدگویی به میهمانان، عنوان کرد: عقد تفاهم­نامه با ارگان­ های متولی و درگیر آموزش ­های مهارتی و کارآفرینی، یکی از لازمه ­های اجرای فرامین و تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص توجه ویژه به اقتصاد مقاومتی، اشتغال جوانان و فراهم کردن بازار مناسب کسب و کار می­باشد؛ هم­چنین یکی از هدف ­های اصلی دانشگاه جامع علمی کاربردی در عقد این تفاهم نامه، عملی کردن طرح کارورزی ارائه شده از سوی ریاست محترم جمهور، آقای دکتر حسن روحانی، مبنی بر توانمندسازی (مهارت) دانش آموختگان، می­باشد.

وی افزود: در همین راستا دانشگاه جامع علمی کاربردی استان آذربایجان­ شرقی برای تحقق این امر به عنوان اولین گام اجرای طرح مذکور، مبادرت به عقد تفاهم نامه همکاری با دانشگاه صنعتی سهند، یکی از دانشگاه­ های ممتاز استان و مطرح کشور، نموده است و این دانشگاه در نظر دارد با استفاده از پتانسیل­ های بالای مراکز آموزش علمی کاربردی استان، امر توانمندسازی دانش آموختگان را اجرایی نماید.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان ابراز کرد: بسیار خرسندیم که به­ عنوان اولین مجموعه دانشگاهی و مجموعه آموزش مهارت­ در سطح دانشگاهی، در اجرای طرح کارورزی ارائه شده رئیس جمهور محترم، قدم برداشتیم و امیدواریم با همکاری­ های طرفین و آموزش­ های دقیق به جامعه هدف و توانمندسازی مهارت دانش­ آموختگان و حتی دانشجویان، به نتایج مطلوب دست یابیم تا بتوانیم این طرح را در سراسر دانشگاه­های کشور تعمیم دهیم.

آقای مهندس نواداد، معاون محترم امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار، در این مراسم ضمن تشکر از دانشگاه جامع علمی کاربردی استان آذربایجان­ شرقی و دانشگاه صنعتی سهند در خصوص اجرای طرح کارورزی و توانمندسازی دانش­آموختگان، به عنوان اولین دانشگاه ­های پیشرو در این امر، ابراز کرد: مهارت آموزی و شغل محوری باید در تمامی دانشگاه ها ملحوظ گردد.

نواداد افزود: با توجه مسوولیت شغلی اینجانب در درگیر بودن مستقیم با اشتغال در استان، شاهد هستیم گاهی دانش آموختگان دانشگاهی آنگونه که متخصص و متبحر رشته تخصصی خود باشند، نیستند ولی با اجرای طرح توانمندسازی مهارت دانش آموختگان می توان به افزایش مهارت کمک شایانی کرد.

دکتر آذری خسروشاهی، رئیس دانشگاه صنعتی سهند، سخنران بعدی مراسم، ابتدا  به گزارشی از معرفی دانشگاه صنعتی سهند پرداخته و با اشاره به اهمیت عقد این تفاهم­نامه گفت: مهارت آموزی و توانمندسازی دانشجویان و دانش­آموختگان یکی از اصلی­ترین هدف هر دانشگاهی می­باشد؛ با این حال، دانش­آموختگان دانشگاه­ها با وجود گذراندن دروس کاربینی و کاروزی چندان کار آزموده و ماهر رشته تحصیلی خود نمی­شوند... ولی انتظار بر این است که با اجرای دقیق این طرح می توان به این امر، جامه­ عمل پوشانید.

دکتر آذری خسروشاهی ضمن تقدیر از دکتر قالیچی به خاطر ارائه پیشنهاد این همکاری، از تمامی دست اندرکاران این طرح خواست تا تمام توان خود را در اجرای صحیح این تفاهم نامه به کار گیرند و در مثمر ثمری آن تمام تلاش خود را به کار برند.

میراحد حسینی، مدیر کل محترم اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان، نیز در این مراسم گفت: مهارت یکی از نیازهای اصلی جامعه و تمامی سازمان­ها و شرکت­های دولتی و غیر دولتی می­باشد. حسینی افزود: در کشورهای پیشرفته و صنعتی، شرط اصلی و اولویت استخدام با آن دسته از متقاضیان اشتغالی است که مهارت و کارآمدی بیشتری در آن شغل دارند ولی متاسفانه در کشور ما این مهارت جای خود را به مدرک داده است و این یکی از آفت های جامعه شده و مهم ترین دلیل مدرک گرایی در جامعه ما می­باشد.

در انتهای مراسم تفاهم نامه همکاری توسط روسای دو دانشگاه امضا شد.

برخی از موضوعات و اهداف این تفاهم­نامه به شرح ذیل می­باشد:

1-   ارتقای سطح آموزشی مهارتی دانشجویان و دانش­آموختگان دانشگاه­ صنعتی سهند تبریز.

2-   استفاده از پتانسیل­های طرفین تفاهم­نامه به منظور توسعه آموزش­های مهارتی و اشتغال­زایی.

3-   شناسایی هر چه بیشتر پتانسیل­های طرفین تفاهم­نامه برای ارائه خدمات به جامعه هدف

4-   ارائه الگوی مناسب توسعه آموزش­های مهارتی و ارائه برنامه کارآموزی به شیوه نوین از طریق تعامل دانشگاه­های زیر مجموعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری.

5-   تحقّق اهداف اقتصاد مقاومتی با گسترش و توسعه نظام آموزش مهارت و فناوری.

6-   تحقّق اهداف تبیین شده آموزش­های مهارتی در برنامه ششم توسعه کشور.

7-      ارتقای سطح دانش آموزشی- مهارتی دانشجویان و دانش­ آموختگان.

 


٠٩:٢٠ - چهارشنبه ٢٢ شهريور ١٣٩٦    /    عدد : ٢٧٩٩٧    /    تعداد نمایش : ٥٣