Aryanic
صفحه اصلي > اخبار 

اخبار > مراسم گرامیداشت مقام معلم در واحد استان آذربایجان شرقی

 


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم گرامیداشت مقام معلم در واحد استان آذربایجان شرقی

مراسم گرامیداشت مقام معلم در واحد استان آذربایجان شرقی

مراسم گرامیداشت مقام معلم دانشگاه جامع علمی کاربردی استان آذربایجان شرقی با حضوردکترمهدی گلشنی رئیس گروه فلسفه علم دانشگاه صنعتی شریف، عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی و عضو پیوسته فرهنگستان علوم و دکتر شبستری معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی و جمعی از اساتید و کارکنان دانشگاه برگزار گردید.

در ابتدای مراسم دکتر قالیچی رئیس واحد استانی دانشگاه جامع علمی کاربردی پس از خوش آمدگویی و تشکر از میهمانان و مدرسین دانشگاه به بیان مطالبی در خصوص استاد شهید مطهری و شغل شریف معلمی پرداختند.

ایشان گفتند اولین معلم در دنیا برای انسانها خداوند است که برپیامبران، دانشمندان و علما، علم و حکمت را ارزانی داشته است و شغل معلمی با شغلهای دیگر قابل مقایسه نیست و مساله یاد دادن از نظر خداوند چنان مهم است که بلافاصله بعد از موضوع خلقت به این مساله پرداخته است و آیه 164 سوره آل عمران شاهد این مدعاست. مرتبت و و کسوت معلمی زمانی اهمیت پیدا می کند که بتوانیم این شأن خداوندی و پیامبری را در وجود خودمان محقق کنیم و شهید مطهری یکی از معدود اشخاصی بود که یک دیدگاه همه جانبه داشت و به همه معارف بشر نظر می کرد، فقه، اخلاق، فلسفه، تاریخ  و عبادت علمی و عملی خود را مقدمه ای برای عبادت خداوند می دانست و با شهادتش آن را کامل کرد.

ایشان در مورد نحوه درست تعلیم و تربیت به نکات مهمی از جمله ایجاد روحیه تفکر و تعقل که رکن اصلی تعلیم و تربیت است اشاره کرده و بیان کردند اگر معلمین در دانشی که کسب کرده اند متوقف بمانند نمی توانند این روحیه را به دانشجویان خود منتقل نمایند و این نقص بزرگیست؛ تزکیه و پاکسازی، صبر و حوصله، دوری از خود بزرگ بینی و تکبر از دیگرخصایصی بود که دکتر قالیچی برای معلمین لازم برشمردند.

رئیس واحد استانی دانشگاه جامع علمی کاربردی سپس به معرفی دانشگاه پرداخته و وظیفه این دانشگاه را به عنوان دانشگاه نسل سوم، تربیت نیروهای مهارتی و کارآفرین عنوان کردند و تبیین نظام های آموزشی و رشته های این دانشگاه بر اساس نیازهای واقعی جامعه را از مزیت های این دانشگاه برشمردند و امیدوار شدند که با همیاری مدرسین محترم دانشگاه که از ارکان دانشگاه می باشند در سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال اقدامات خوبی انجام دهند و شعار سال را محقق گردانند.

سپس دکتر شبستری، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی که از میهمانان ويژه این مراسم بودند در بیاناتی ضمن تقدیر از مقام والای معلم آنان را از سرمایه های هر جامعه برشمردند و رشد درآمدی، اقتصادی و رشد بسیاری از شاخصهای هر جامعه را در گرو وجود معلمان، انسانهای تحصیلکرده، خلاق و تعلیم دیده بیان کردند و گفتند اگر کشورهایی مثل کشور ما که در حال توسعه هستیم بخواهیم رو به پیشرفت باشیم، بایستی روی آموزش انسانها سرمایه گذاری کنیم و چه عنصری بالاتر و مهمتر از نقش معلمان ماست که انسانهای فرهیخته را تحویل جامعه می دهند.

ایشان با افتخار به وجود انسانهایی که با وجود مدارج عالی، صدها کیلومتر آن طرف تر بخاطر آرامش و آسایش ما در حال جانفشانی هستند، گفتند که دانشگاهها و مراکز علمی ما هستند که باعث شده اند امروز در بحث سلولهای بنیادی، بیوتکنولوژی، نانو تکنولوژی، انرژی هسته ای و توان نظامی، دفاعی و موشکی حرفی برای گفتن داشته باشیم و همه اینها با وجود معلمین میسر گردیده است که درس زندگی کردن، چگونه بودن و چگونه زیستن را با عشق و علاقه به جوانان می آموزند.

در ادامه مراسم دکتر گلشنی استاد دانشگاه، عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی و عضو پیوسته فرهنگستان علوم و میهمان ويژه این مراسم به ایراد سخنرانی پرداختند. ایشان با بیان اینکه معلم نقش مهمی دارد، استاد مطهری را یک الگو دانستند که بیش از دیگران به نیاز های روز و مشکلات زمان، حتی 50 سال جلوتر از زمان خودشان توجه داشتند، آن را می شناختند و دارای روحیه علمی و حق طلبی بودند.

ایشان سخت کوشی و توجه به مشکلات فکری زمان و انحرافات را از دیگر صفات استاد مطهری برشمردند که در جامعه امروزی کم نظیر است.

دکتر گلشنی در پایان سخنانشان بررسی همه جانبه جهت گیریهای ما در علم؛ رفع نیازهای علمی وسعی در  نوآوریهای علمی و رفع نیازهای جامعه، تأمین معیشت اساتید و دانشگاهیان و توجه به مساله اخلاق و فرهنگ و لزوم همراهی نظام اخلاقی سازگار با دین و اصلاح و رفع عقده حقارت نسبت به غرب را از راهکارهای اصلاح مشکلات برشمردند.

 

 

 

 

 

 

  


١٠:٣١ - شنبه ١٦ ارديبهشت ١٣٩٦    /    عدد : ٢٦٦٥٥    /    تعداد نمایش : ٥١٢